Željko Car čitav je svoj radni vijek proveo u Đurđevcu, gdje je kao magistar prava radio na brojnim stručnim i rukovodećim radnim zadacima. Na izložbama umjetničke fotografije u zemlji i svijetu uspješno sudjeluje već više od 1984. godibe. Za kreativne dosege svojih fotografija već je osvojio više od 300 nagrada i priznanja, a Međunarodna federacija fotografske umjetnosti (FIAP- Fédération Internationale de l'Art Photographique.) dodijelila mu je najprije počasno priznanje umjetnika fotografije AFIAP, a potom i zvanje ekselencije fotografije (EFIAP). Priredio je i 15 samostalnih izložbi, od toga dvije u inozemstvu. U Mađarskoj i Sloveniji.

Već kao gimnazijalac postaje dopisnik lokalnih novina i „Vjesnika“, u to vrijeme najtiražnijih i najčitanijih dnevnih novina. Njegove vijesti i reportaže iz Đurđevca od 1968. do 2010. godine objavljuje „Bjelovarski list“, „Glas Podravine“, „Đurđevačke novine“, „Vjesnik“, „Večernji list“, „Sportske novosti“, „Studio“, „Plavi vjesnik“, „Vikend“, te časopisi „Hrvatska vodoprivreda“ i putna revija „Euro City“.
Autor je većine fotografija u brojnim knjigama i monografijama. Spomenimo samo neke od njih: fotomonografija „Podravina i Prigorje“ koju je izdala Koprivničko-križevačka županija 2001. godine, knjige „Naša stara Drava“ iz 1989. godine, „Đurđevac kakav nije poznat“ iz 1991. godine, „Đurđevački zbornik“ iz 1996. godine,„Monografija Petra Topljaka-Petrine“ iz 2003. godine, „Povijesni vodič o Starom gradu“ iz 1990. godine, knjiga „25 ljeta đurđevački goričari vino toče“ iz 2008. godine „Monografija Koprivničko-križevačke županije“ iz 2009. godine i na kraju u monografiji na gotovo 700 stranica pod nazivom „Otvorena učionica“, a koja je tiskana 2019. godine. Riječ je o identitetskoj početnici posvećenoj Đurđevci i njegovoj okolici, u kojoj je objavljeno stotinjak fotografija Željka Cara i u kojoj je nekoliko stranica posvećeno njegovom fotografskom opusu i uspjesima na izložbama diljem svijeta.

Godine 1998. dobiva je Povelju Grada Đurđevca za postignute rezultate i doprinos razvoju fotografije kao tehničke i umjetničke discipline u ovom dijelu Hrvatske, a godine 2003. prima Povelju Koprivničko-križevačke županije u povodu 20-e godišnjice fotografskog stvaralaštva te za doprinos u afirmaciji kreativne fotografije i kulturnih i ambijentalnih osobitosti županije.

U 2006. godini izdana je fotomonografija „Majstori hrvatske fotografije“ u kojoj su objavljene fotografije, životopis i kritički osvrt na fotografije Željka Cara. Ova knjigu koja sadrži gotovo 300 stranica i 216 fotografija izdali su Matica hrvatska i Fotoklub Zagreb povodom 114. postojanja zagrebačkog kluba i fotografije u Hrvatskoj.
Gradsko vijeće Grada Đurđevca u travnju 2020. godine dodijelilo je Željku Caru nagradu za životno djelo, ponajviše za ostvarene rezultate i dugogodišnji rad na području umjetničke fotografije i povodom 35 godina uspješne međunarodne izlagačke djelatnosti, te promociju Grada Đurđevca i Podravine.