Tkanje je most između prošlih i budućih generacija -
- Način na koji se kulturno naslijeđe čuva
Obitelj je često bila temelj za očuvanje tradicije tkanja. Kroz generacije, znanje o tehnikama tkanja, izboru materijala i izradi komada tkanine bilo je dragocjeno naslijeđe koje se prenosilo usmenom predajom. Tkanje nije bio samo zanat, već i prilika za obiteljsko okupljanje, zajednički rad i prenošenje životnih vrijednosti. Tako i Katica Lončar nesebično prenosi svoje znanje na svoje nećake i djecu.
Na projekciji dokumentarnog filma „Katin nared“ koji je održan u Društvenom domu u Molvama 22.11.2024., kroz večer su se pojedinci prisjetili kako je to bilo u vremenima kada su i njihove bake tkale i kako je tkalački stan dok su bili djeca bio mjesto za igru i druženje. U filmu se prezentira tehnika tkanja pod palicom Katice Lončar, a film je nastao u suradnji s Vesnom Peršić Kovač te snimateljima Marka Hanžekovića i Luke Krušeca. Uz film, postavljena izložba tkanih materijala prikazano je bogatstvo i kreativnost tkalja, koje neumorno njeguju i stvaraju iz dana u dan. Organizaciju izložbe i projekciju filma proveli su Društvo za povjesnicu i starine Molve, Općina Molve i TZP Središnja Podravina.
U nekim slučajevima, tkanje je imalo i gospodarski značaj jer su tkani proizvodi bili dragocjeni predmeti trgovine, a tkalje su bile važni članovi zajednice. Radovi koje Katica izrađuje su važni element folklorne nošnje KUD-a Molve te se njihova raznolikost ističe u tim detaljima kojima je obogaćena.
Kroz očuvanje i prenošenje vještine tkanja, nastavljamo živjeti s vrijednostima koje su oblikovale naše pretke i koje nas podučavaju važnosti zajedništva, kreativnosti i poštovanja tradicije.
Član Foto kino kluba Picok, Josip Tuba iz prve svjedoči ovom umijeću. Sudjeluje u tehničkoj pripremi, fotografira postupak te na taj način čuvati od zaborava ove vrijednosti koje su od neprocjenjive važnosti.
FOTO: Josip Tuba, iz arhive Katice Lončar